Reklama
  • Poniedziałek, 12 grudnia 2016 (11:05)

    Złagodzenie bólu przy hemoroidach

Moja babcia Stenia wiele lat pracowała jako księgowa. Jeszcze po sześćdziesiątce dorabiała do emerytury. W pozycji siedzącej spędzała kilka godzin dziennie. Niestety, z czasem zaczęła narzekać na hemoroidy – najpierw na dokuczliwe swędzenia, a potem na ból. Babcia mówiła, że w okresach najsilniejszych dolegliwości pomagała jej kora dębowa. Jak ją przygotować? W jaki sposób używać? Hanna z Zielonej Góry.

Hemoroidy, zwane żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi, zwykle latami rozwijają się niezauważenie. Sprzyjają im częste zaparcia będące skutkiem diety ubogoresztkowej i zbyt małej ilości wypijanych płynów, ale też biegunki wywoływane przyjmowaniem środków przeczyszczających.

Ponadto otyłość, dźwiganie cięża rów, praca wymagająca wielu godzin pozostawania bez ruchu w pozycji stojącej, siedzącej lub związana z intensywnym wysiłkiem fizycznym oraz „fotelowy” styl spędzania wolnego czasu. To wszystko zaburza ciśnienie w układzie żylnym.

Jak powstają hemoroidy

Reklama

W tych sytuacjach splot tętniczo-żylny znajdujący się powyżej kanału odbytu – którego zadaniem jest uszczelnianie odbytnicy z wewnętrznym i zewnętrznym zwieraczem odbytu – napełnia się krwią pod dużym ciśnieniem.

Nie mogąc znaleźć ujścia, powoduje ona rozciąg nięcie i wydobycie na zewnątrz żył odbytu. Pod jego cienką śluzówką pojawiają się wypukłe guzki. Zwykle towarzyszy temu stan zapalny.

Na tężając się podczas kolejnej wizyty w toalecie, możemy sprawić, że napęczniałe krwią hemoroidy wypadną na zewnątrz.

Zmniejszyć stan zapalny

Przy dokuczliwym bólu i ostrym zapaleniu hemoroidów zioła bywają bardzo przydatne. Za najskuteczniejsze uważa się wyciągi z kasztanowca i oczaru wirginijskiego, ale można też stosować wilgotne okłady z zimnego odwaru z kory dębowej, który ma silne działanie przeciwzapalne i ściągające.

Dość szybko przynoszą ulgę – wypadające opuchnięte i twarde guzki dzięki kilkugodzinnym zabiegom cofają się w ciągu doby – dwóch dni.

Jak przygotować odwar? Czubatą łyżkę kory dębowej gotuj przez 10 minut w pół litrze wody. Jeśli płyn zrobi się ciemnobrunatny, czyli nazbyt stężony, rozcieńcz go dodatkowo niewielką ilością wody.

Następnie odcedź i poczekaj, aż przestygnie do temperatury pokojowej. Wtedy zanurz w nim kawałek lnianego lub bawełnianego materiału, wyżmij i delikatnie przyłóż na chore miejsce.

Uwaga! Do okładu nie używaj ceratki, bo grozi to odparzeniem! Codziennie zaparzaj świeżą korę.

Dieta przeciwzaparciowa

Uregulowanie wypróżnień to ulga dla naczyń krwionośnych brzucha i przywrócenie w nim prawidłowych ciśnień. Podstawą diety powinny być pokarmy bogate w błonnik, np. warzywa i owoce, ciemne pieczywo, otręby.

Do mięs dodawaj marmolady ze śli wek i owoców jarzębiny. Pij świeże soki ze szpinaku, marchwi, rzeżuchy i rzepy (600 g dziennie).

Korzystnie działa też kompot z suszonych śliwek i czarnych porzeczek. W sumie przyjmuj dziennie 2–3 l płynów.

Sposoby ludowe

Okład cebulowy. Upiecz cebulę w łusce w piekarniku lub ugotuj, aż zmięknie. Ugnieć na miazgę, owiń w gazę, przyłóż. Okład można przytrzymać opaską higieniczną. Zmieniaj co kilka godzin, by nie przysechł.

Z szyszek chmielu. Na talerzyk połóż gazę, nasyp grubą warstwę drobno pociętych szyszek, zalej wrzątkiem. Zaparz, lekko odciśnij. Gdy ostygną, przyłóż na chore miejsce.

Kąpiel i nasiadówki

Kąpiel z rumiankiem. Trzy gar ście ziół parz w 2 l wrzątku pod przykryciem 45 minut. Wlej do wanny odwar i wodę o temp. 34–35°C. Co minutę dolewaj tyle gorącej wody, by temperatura była stała. Kąpiel powinna trwać 15–20 min.

Woda w wannie sięga do wysokości pępka i zakrywa górne części ud (górna część ciała musi być ciepło okryta). Potem osusz się i odpocznij w łóżku. Rumianek ma działanie przeciwzapalne i gojące.

Nasiadówka drożdżowa. Wlej do wanny tyle wody o temp. 15–20°C, by sięgała do pępka. Dodaj rozpuszczone pół kostki drożdży. Usiądź w wannie na 10 sekund. Woda powinna zakrywać połowę ud. Po kąpieli połóż się do ogrzanego łóżka. Drożdże łago dzą ból i świąd, zmniejszają obrzęk.

Terapia kasztanowa

Do picia: Wyciąg z kasztanowca (intractum hippocastani, z apteki): rozpuść 25 kropli w kieliszku wo dy. Pij 3 razy dziennie.

Zamiast kropli można stosować mieszanki zio łowe. Połącz: 10 łyżek ziela krwawnika, 5 łyżek ziela rdestu ostrogorzkiego i 5 łyżek kory kasztanowca. Łyżkę ziół zaparz w szklance wrzątku. Pij 3 razy dziennie po pół szklanki.

Na kompres. Wymieszaj: 5 łyżek kory wierzby, 3 łyżki kory kaliny i 2 łyżki kwiatu kasztanowca. Zagotuj w 1 l wody, odstaw na 10 minut, przecedź. Gdy płyn ostyg nie, stosuj do okładów.

Życie na gorąco

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.