Reklama
  • Czwartek, 5 czerwca 2014 (10:05)

    Sposoby na hemoroidy

Wstydzę się iść do lekarza, a hemoroidy coraz bardziej mnie bolą. Czy są jakieś domowe metody, które mogą mi pomóc?

Tak, lecz musisz pamiętać, że środki dostępne bez recepty pomagają tylko doraźnie. Smarując się maścią czy kremem albo aplikując czopki, szybko pozbędziesz się pieczenia i świądu. Pomogą też nasiadówki z użyciem naparu kory dębu lub oczaru wirginijskiego, zawierające przeciwobrzękową taninę. Aby jednak wykryć przyczyny dolegliwości i zastosować długofalowe leczenie (również leki doustne poprawiające krążenie żylne), konieczna jest wizyta u chirurga. Idź do niego zwłaszcza wtedy, gdy masz krwawienia i nawracające bóle.

Reklama

Bardzo cierpię, odważyłam się więc pójść do chirurga. Zaproponował mi zabieg skleroterapii...

Ta metoda terapii polega na wstrzyknięciu do hemoroidów środka powodującego ich zamknięcie i zarośnięcie. Zabieg ten trwa około pół godziny i zaleca się go zwłaszcza osobom z niewielkimi żylakami odbytu. Zastrzyki są niemal bezbolesne. Bezpośrednio po zabiegu będziesz mogła wrócić do codziennych aktywności. Zabiegi skleroterapii nie są, niestety, refundowane przez NFZ, musisz się liczyć z kosztem od 150 do 300 zł.

Zauważyłam krew w toalecie i przeraziłam się, że mam nowotwór. Co powinnam zrobić?

Nie wpadaj w panikę, bo objawem nowotworu jelita grubego, którego się obawiasz, są czarne stolce, nie świeża, żywoczerwona krew przy wypróżnieniach.

Prawdopodobnie u Ciebie pochodzi ona z hemoroidów. Jeśli znajdują się one w głębi odbytnicy, mogą nie powodować innych objawów, np. świądu czy bólu przy siedzeniu. Zastosuj czopki przez 7 do 10 dni, a gdyby krwawienia powtarzały się, idź do lekarza.

Pamiętaj, by nie dopuszczać do zaparć, nie dźwigać i dużo się ruszać. Hemoroidom sprzyja długie siedzenie, powodujące wzrost ciśnienia w miednicy i zastoje w naczyniach krwionośnych.

Mój partner będzie miał gumkowanie hemoroidów. Bardzo się tego boi. Czy ma powody do obaw?

Nie, zabieg nie boli i nie niesie ryzyka powikłań. Metoda Barrona polega na zassaniu powiększonego żylaka odbytu za pomocą specjalnego urządzenia, a na- stępnie nałożeniu na podstawę hemoroidu gumki. Jej ucisk zatrzymuje krążenie krwi doprowadza do zaschnięcia żylaka w ciągu 2-3 tygodni. Prawidłowe założenie gumki powinno być bezbolesne. Jeśli w trakcie zabiegu pojawiłby się ból, trzeba to zgłosić lekarzowi, który niezwłocznie zdejmie podwiązkę. Skuteczność tej metody sięga 90%. Do zabiegu należy się przygotować, wykonując lewatywę (można zastosować prostą w użyciu lewatywę z apteki). Na dwa dni przed zabiegiem Twój partner musi stosować wyłącznie płynną dietę (zupy kremy, buliony, soki, kisiele).

Moja córka oczekuje trzeciego dziecka. W każdej ciąży cierpi, ma nawet problemy z siadaniem. Czy to normalne?

Bolesne guzki krwawnicze często uprzykrzają życie przyszłym mamom. Rosnąca macica uciska naczynia krwionośne, uniemożliwiając prawidłowy odpływ krwi z rejonu miednicy małej. Również w czasie porodu hemoroidy siłą parcia mogą zostać wypchnięte na zewnątrz, powodując później podrażnienia i bóle. Po kilku tygodniach, gdy organizm matki dochodzi do siebie, krążenie krwi w hemoroidach wraca do normy, a wtedy zwykle dolegliwości znikają. Córka powinna porozmawiać o problemie z ginekologiem, który zapisze czopki lub maść, przeznaczone dla pań w ciąży.

Na czym polega metoda Celon? Ile kosztują te zabiegi i jaka jest ich skuteczność?

To nowoczesna metoda koagulacji prądem, polegająca na zamykaniu żylaków odbytu za pomocą fal radiowych. Poddanie żylaków działaniu tych fal sprawia, że już po jednym zabiegu możesz odczuć radykalną poprawę. Hemoroidy kurczą się i przestają boleć. Zabieg może być wykonany w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym. Nazajutrz po wybudzeniu się pacjent może wrócić do normal- nego funkcjonowania. Skutecz- ność tej metody wynosi ponad 90%, trzeba się jednak liczyć ze sporym wydatkiem, sięgającym nawet 3000 zł.

Podobno istnieje metoda o 100-procentowej gwarancji pozbycia się hemoroidów, i to raz na zawsze. Na czym ona polega?

Z pewnością chodzi o metodę Longo. Do zabiegów wykorzystuje się urządzenie zwane staplerem (zszywaczem) hemoroidalnym. Chirurg usuwa naczynia krwionośne doprowadzające krew do hemoroidów, jednocześnie zszywając jelito. Dodatkowo podczas operacji podciąga się „opuszczone” hemoroidy na ich właściwą anatomiczną pozycję. Dzięki temu zabiegowi hemoroidy po kilku tygodniach włóknieją i zaczynają się wchłaniać. Wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym albo tzw. okołooponowym. Z tego powodu należy 1-2 dni spędzić w szpitalu. Powrót do normalnej aktywności jest możliwy dopiero po tygodniu.

Leczyłam się i ból hemoroidów ustąpił. Jaka dieta im zapobiega?

Włącz do diety produkty bogate w błonnik: płatki owsiane, orkiszowe, kaszę gryczaną, warzywa i niesłodkie owoce . Codziennie rano wypijaj szklankę gorącej wody z sokiem z połówki cytryny. W ciągu dnia pij wodę niegazowaną i soki z warzyw, chrup marchewki i suszone śliwki.

Miniinwazyjny zabieg, refundowany z NFZ

Nową metodą jest DGHAL (Doppler Guided Hemorho-idal Artery Ligation): Zabieg polega na podwiązaniu tętnic doprowadzających krew do hemoroidów przy użyciu aparatu dopplerowskiego.

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i trwa od 20 do 40 minut. Następnego dnia można wrócić do aktywności. Inne korzyści?

93-procentowa skuteczność. Hemoroidów możesz pozbyć się już po jednorazowym zabiegu. Bezpieczeństwo. Niezwykle rzadko zdarzają się powikłania. Metoda DGHAL jest skuteczna nawet w zaawansowanym stadium choroby.

Na żywo

Zobacz również

  • Moja babcia Stenia wiele lat pracowała jako księgowa. Jeszcze po sześćdziesiątce dorabiała do emerytury. W pozycji siedzącej spędzała kilka godzin dziennie. Niestety, z czasem zaczęła narzekać... więcej

Wasze komentarze: 1,

przeczytane przez: 519 osób Dodaj komentarz
madzia

~madzia -

Moim sposobem na hemoroidy jest procto glyvenol. hemoroidy się niestety pojawiły po porodzie i ta maść była jedną nielicznych którą mogą stosować kobiety w ciąży i karmiące.