Reklama
  • Środa, 16 kwietnia 2014 (12:00)

    Skuteczne sposoby na hemoroidy

Dokuczają ci hemoroidy, zwane też żylakami odbytu? Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, gdyż nie leczona choroba w późniejszej fazie może ci uniemożliwić bezbolesne siedzenie i chodzenie.

Najpierw idź do lekarza pierwszego kontaktu – on da ci skierowanie do proktologa. Jego zadaniem jest nie tylko dobranie skutecznej terapii, ale także wykluczenie innych dolegliwości (szczelina odbytu, ropień okołoodbytniczy, polip, kłykciny), które mogą dawać podobne objawy.

Sprawdź, czy to nie rak!

Reklama

Jeśli objawem jest krew w stolcu, lekarz przeprowadzi też badania pozwalające wyeliminować o wiele groźniejszą przyczynę krwawień – raka jelita. W postawieniu rozpoznania pomagają: rektosigmoidoskopia, kolonoskopia, RTG przewodu pokarmowego z kontrastem.

Początkowo leczenie hemoroidów polega na stosowaniu dostępnych bez recepty czopków, kremów, żelów lub maści, które czasowo łagodzą ból, świąd i stan zapalny. Ale bez konsultacji z lekarzem nie należy ich używać dłużej niż tydzień, ponieważ mogą wywoływać miejscową wysypkę, zapalenie i ścieńczenie skóry.

Jeśli zachowawcze leczenie nie przynosi poprawy, pacjent ma do wyboru kilka chirurgicznych metod, które nie wymagają pobytu w szpitalu i można je wykonać w ramach tak zwanej chirurgii jednego dnia.

Metody refundowane przez NFZ to krioterapia (polega na zamrożeniu guzka i zasilających go naczyń krwionośnych), skleroterapia (ostrzykiwanie lekiem powodującym zwłóknienie naczyń krwionośnych, które prowadzą do hemoroidu) i fotokoagulacja (przeprowadza się ją za pomocą sondy emitującej podczerwień, co w efekcie prowadzi do martwicy hemoroidu).

Twoje Imperium

Zobacz również

  • Po 50. roku życia hemoroidy ma niemal co druga kobieta. W razie nagłego ataku warto wiedzieć, jak złagodzić ból. ✔ Nasiadówka drożdżowa. Wlej do wanny (lub dużej miski) chłodną wodę (o temp. ok.... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.