Reklama
  • Piątek, 15 kwietnia 2016 (11:00)

    Nie przegap początku hemoroidów

Każdy człowiek ma trzy guzki krwawnicze (hemoroidy), wyglądające jak poduszeczki wypełnione krwią.

Przez lata mogą sprawiać minimalne dolegliwości. Niestety, hemoroidy są chorobą przewlekłą i nie ma co liczyć, że same ustąpią. Z czasem dokuczają coraz bardziej, utrudniając normalne funkcjonowanie.

To problem nie tylko bolesny, ale także wstydliwy. Dlatego tylko nieliczni decydują się na wizytę u lekarza. Im wcześniej ta przypadłość zostanie wykryta, tym większa szansa na nieinwazyjne leczenie.

Ważne symptomy

Reklama

Dlaczego cierpimy z powodu hemoroidów? Wszystkiemu winne są trzy guzki krwawnicze, czyli sploty naczyń krwionośnych położone w ostatnim odcinku jelit. Ich zadaniem jest utrzymywanie zwartości zwieraczy. Patologicznie się powiększają, gdy w naczyniach krwionośnych brzucha panują nieprawidłowe ciśnienia.

Przyczyn choroby hemoroidalnej może być wiele: częste zaparcia lub biegunki, dźwiganie ciężarów, choroby wątroby i krążenia, otyłość oraz siedzący tryb życia, który zaburza ciśnienia w układzie żylnym. W połowie przypadków winna jest zła dieta (zawierająca niewystarczającą ilość błonnika) oraz za mała ilość wypijanych płynów.

Ryzyko rozwoju hemoroidów zwiększa się wraz z wiekiem. Z pewnością zasłużyły na miano choroby cywilizacyjnej: przypuszcza się, że ma je co trzeci czterdziestolatek i już co druga osoba po pięćdziesiątce. Szczyt zachorowań przypada na siódmą dekadę życia.

Do oceny stopnia zaawansowania choroby używa się czterostopniowej skali. Przy pierwszym stopniu hemoroidy nie są ani wyczuwalne, ani bolesne (ich uwypuklenie widoczne jest tylko w badaniu wziernikowym).

Jedynym objawem są sporadyczne jasnoczerwone krwawienia. Drugiemu stopniowi hemoroidów, oprócz krwawień, towarzyszy świąd, pieczenie i uczucie bolesnego parcia przy wypróżnianiu. Guzki są wyczuwalne tylko podczas wysiłku, potem same cofają się do wnętrza jelita.

W trzecim i czwartym stopniu hemoroidy wypadają nawet podczas małego wysiłku lub znajdują się na stałe na zewnątrz.

Skuteczne kuracje

Pierwsze stadium choroby można leczyć za pomocą maści, kremów, żeli lub czopków. Na hemoroidy najskuteczniej wpływają preparaty wieloskładnikowe: z wyciągiem z rumianku, korzenia pokrzyku, ziela żarnowca, kory kasztanowca, kłącza pięciornika, ziela krwawnika. Środki te działają przeciwzapalnie, ściągająco i zawierają łagodzącą ból benzokainę.

Zaawansowane stadia hemoroidów wymagają leczenia zabiegowego. Ostrzykiwanie (skleroterapia) polega na podaniu za pomocą cieniutkiej igły leku, który powoduje powstanie zakrzepu w naczyniu i odpadnięcie guzka. Potrzeba kilku takich zabiegów, by zlikwidować hemoroidy.

Można też zdecydować się na fotokoagulację: hemoroidy naświetla się promieniem lasera. Pod wpływem wysokiej temperatury dochodzi do obkurczenia i zamknięcia naczyń oraz zniszczenia tkanki guzka. Minusem laseroterapii bywa odczucie, że pozostało w tym miejscu „ciało obce”.

Najczęściej stosowanym sposobem leczenia jest gumkowanie, czyli ligacja Barrona. Poprzez podwiązanie gumowymi opaskami, do guzków przestaje dopływać krew i z czasem odpadają.

Operacja to jedyna możliwość dla osób z najbardziej zaawansowanym stadium hemoroidów, którym towarzyszy już szczelina odbytu (pęknięcie śluzówki zwieracza) czy przetoka okołoodbytnicza z ropniem.

Zalecana dieta

Za pomocą tzw. diety przeciwzaparciowej zadbamy o stan ostatniego odcinka jelit. W codziennym jadłospisie postawmy na błonnik, np. razowe pieczywo, chleb pełnoziarnisty, różnego rodzaju kasze, płatki owsiane, otręby, a także kefir, maślankę, jogurt, twaróg. Jedzmy dużo warzyw i owoców bogatych w błonnik. Zawierają go m.in. suszone śliwki, daktyle, jabłka, truskawki marchew. Na naszym talerzu obiadowym zawsze powinno znajdować się dwa razy więcej surówki niż mięsa i ziemniaków.

W walce z hemoroidami pomaga picie dużej ilości niegazowanej wody mineralnej i ziołowych herbatek, co najmniej 2 litrów dziennie.

Trzeba unikać: czekolady, kakao, czarnej herbaty, kawy, alkoholu, orzechów, produktów wzdymających, zawierających dużą ilość tłuszczów zwierzęcych oraz ostrych przypraw.

Jeśli masz rodzinne skłonności do choroby hemoroidalnej, jadaj częściej, ale mniejsze porcje. Wówczas przewód pokarmowy będzie mniej obciążony.

Relaks i ruch

Aktywność fizyczna przywraca prawidłowe ciśnienia w układzie krążenia. Wysiłek powinien być regularny i niezbyt intensywny (gimnastyka, spacery, marsze i pływanie). Jeśli natomiast czeka nas wielogodzinne siedzenie, pomoże specjalna poduszka przeciw hemoroidom z otworem w środku (do kupienia w sklepach rehabilitacyjnych).

Nasz ekspert dr Andrzej Wejchert, internista: W przypadku hemoroidów zalecana jest konsultacja z lekarzem proktologiem, który oceni stopień schorzenia i wybierze metodę terapii.

Życie na gorąco
Więcej na temat:Nie | Andrzej | ryzyko | Ryzyko | relaks | operacja | Ryzyko

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.