Reklama
  • Środa, 7 października 2015 (11:00)

    Najlepsze sposoby leczenia hemoroidów

Siedzący tryb życia powoduje zaburzenia ciśnienia w układzie żylnym w okolicy odbytu.

Skąd się biorą? Guzki krwawni cze – hemoroidy to najczęściej skutek pracy wymagającej wielogodzinnego pozostawania bez ruchu w pozycji stojącej i siedzącej lub związanej z intensywnym wysiłkiem fizycznym.

Ale też diety ubogobłonnikowej, pikantnej i bogatej w używki, problemów z wypróżnieniem – częs- tych zaparć, biegunek i stanów zapalnych – zwłaszcza wywołanych przez bakterie Escherichia coli. Latami rozwijają się niepostrzeżenie, sprawiając niewielkie kłopoty.

Reklama

Z czasem jednak stają coraz bardziej dokuczliwe – bolą, swędzą, krwawią, powodują problemy z chodzeniem i siedzeniem. Niestety, choroba sama nie ustąpi. Dlatego z hemoroidami należy zwrócić się do lekarza, który zaproponuje odpowiednią terapię.

Maści i czopki

Przy dwóch pierwszych stadiach schorzenia hemoroidy można leczyć preparatami ogólnymi (np. z flawonoidami) i działającymi miejscowo. Maści, kremy, czopki i żele zmniejszają świąd, ból i obrzęk, a zwiększają napięcie naczyń żylnych. Zawierają naturalne substancje – wyciąg z kasztanowca, propolis, kwas hialuronowy.

Godne uwagi są czopki z zawiesinami martwych bakterii E. coli i produktami przemiany ich materii. Aktywując fizjologiczny proces przeciwzapalny, pobudzają naturalną reakcję obronną organizmu na zakażenia. Zapobiegają krwawieniom i sprzyjają regeneracji podrażnionych tkanek.

Jadłospis z błonnikiem

O stan jelit pomoże nam zadbać dieta bogata w błonnik. Podstawą jest zjadanie każdego dnia warzyw i owoców, produktów z pełnego przemiału (ryż brązowy, makaron i chleb razowy, ziarna kukurydzy, kasza gryczana nieprażona, pęczak, kasza jaglana), maślanki, twarogu, jogurtu.

Częste, małe posiłki o tych samych porach uregulują wypróżnienia, zmniejszając związany z nimi wysiłek.

Zmienione naczynia żylne hemoroidów uszczelnią witamina C i rutyna. Witaminę C zawierają: czarna porzeczka, papryka, truskawki, poziomki, maliny, agrest, kapusta, kalafior, kalarepa,cytrusy. Rutyna znajduje się w białych włóknach bezpośrednio sąsiadujących ze skórką na pomarańczy.

Unikać należy tłuszczów zwierzęcych, czekolady, wysokoprocentowego alkoholu, mocnej kawy i ostrych przypraw. W ciągu doby wypijać od 2 do 3 litrów płynów – wody mineralnej, herbat ziołowych i owocowych.

Lecznicze sporty

Aktywny sposób spędzania wolnego czasu to wielki sprzymierzeniec zdrowych jelit. Ruch wspomaga pracę mięśni brzucha i perystaltykę, dzięki czemu dolegliwości łagodnieją. Dlatego nawet jeśli musimy codziennie spędzić za biurkiem wiele godzin, warto potem wykroić czas na spacer, gimnastykę czy pływanie.

To także ulga dla żylnego układu krążenia jelit i przywrócenie w nim prawidłowych ciśnień. Niestety, nie każdy rodzaj sportu jest korzystny przy hemoroidach. Należy unikać jazdy konnej, tenisa, biegania i sportów związanych z podskokami (np. koszykówki), gdyż przeciążają mięśnie dna miednicy, co zwiększa nacisk na jelito grube.

Ćwiczmy też w domu: napnij mięśnie odbytu, „wciągnij” je do odbytnicy (tak jak przy powstrzymywaniu parcia), policz do dziesięciu i rozluźnij. Powtórz kilkakrotnie.

Zabiegi ambulatoryjne

Jeśli leczenie nieinwazyjne nie pomoże, niezbędny bywa zabieg.Krioterapia. Hemoroidy zamraża się parami ciekłego azotu lub podtlenkiem azotu. Hamuje to przepływ krwi, powoduje niedokrwienie guzka, a następnie jego martwicę.

Gumkowanie (metoda Barrona). Na nasadę hemoroidu zakłada się elastyczną podwiązkę, która odcina dopływ krwi. Wskutek takiego działania guzek obumiera i odpada.

Skleroterapia. Pod śluzówkę wokół hemoroidu wstrzykuje się specjalny preparat powodujący zakrzep.

Laseroterapia. Światłem lasera niszczy się naczynia hemoroidalne doprowadzające krew do guzka.

Metoda DGHAL. Pod kontrolą sondy Dopplera lekarz zakłada na tętnice hemoroidalne szwy, które zamykają dostęp krwi do guzka. Potem szwy same się wchłaniają. Chorzy z IV stopniem choroby hemoroidalnej wymagają już zwykle interwencji chirurgicznej.

Kolejne stadia rozwoju guzków krwawniczych

Wyróżnia się IV stopnie choroby.

Stadium I: guzki przy defekacji wynicowują się na zewnątrz, ale potem się cofają.

Stadium II: wymagają odprowadzenia palcem. Odczuwa się świąd, ból, obecne są ślady krwi.

Stadium III: wypadają podczas małego wysiłku, np. kaszlu.

Stadium IV: są stale na zewnątrz.

Kąpiel na ból i świąd

Wsyp 100 g kory dębowej na l litr wody, gotuj 15 minut. Do wanny wlej tyle wody o temp. 15–20°C, by sięgała ci do pępka. Wlej wywar. Zdejmij ubranie z dolnej części ciała. Usiądź w wannie na 15 sekund, stopy oprzyj na krawędzi. Po zabiegu osusz ciało, wykonaj parę ćwiczeń na rozgrzewkę, połóż się do łóżka na 20 minut.

Życie na gorąco
Więcej na temat:sposoby | Metoda | zabiegi | laseroterapia | krioterapia | jad | Jad

Zobacz również

  • Po 50. roku życia hemoroidy ma niemal co druga kobieta. W razie nagłego ataku warto wiedzieć, jak złagodzić ból. ✔ Nasiadówka drożdżowa. Wlej do wanny (lub dużej miski) chłodną wodę (o temp. ok.... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.