Reklama
  • Czwartek, 20 lutego 2014 (13:05)

    Krew w kale: Co oznacza

Mój mąż (54 l.) od pewnego czasu narzeka na zaparcia i bóle w dolnym odcinku przewodu pokarmowego. W jego kale pojawia się krew, ale on to bagatelizuje, przypisując te dolegliwości hemoroidom, które ma od lat. Boję się, że to coś poważniejszego. Bogumiła z Grudziądza

Odpowiada Paweł Kott, internista: Krew w kale może, ale nie musi pochodzić z hemoroidów. Cierpi na nie co piąty z nas, lecz to nie powinno zwalniać od szukania innych przyczyn dolegliwości.

Żylaki odbytu mogą maskować guzy nowotworowe występujące w tym miejscu. W szukaniu przyczyn dolegliwości Pani męża pomocne będzie badanie kału na krew utajoną i badanie per rectum (badanie palcem, które pozwala sprawdzić, czy w części odbytnicy, które ją obejmuje, są obecne guzy).

Reklama

Bardzo ważnym badaniem diagnostycznym jest kolonoskopia pozwalająca wykryć obecność guzów nowotworowych, lecz także polipów, z których rozwija się większość przypadków raka jelita. Podczas badania kolonoskopowego lekarz może usunąć polipy.

Małe poprzez koagulację lub wycięcie standardowymi kleszczykami, większe przy użyciu specjalnej metalowej pętli wprowadzanej przez kolonoskop i prądu elektrycznego.

Życie na gorąco
Więcej na temat:Pani | kra | kry

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.