Reklama
  • Czwartek, 20 lutego 2014 (13:05)

    Krew w kale: Co oznacza

Mój mąż (54 l.) od pewnego czasu narzeka na zaparcia i bóle w dolnym odcinku przewodu pokarmowego. W jego kale pojawia się krew, ale on to bagatelizuje, przypisując te dolegliwości hemoroidom, które ma od lat. Boję się, że to coś poważniejszego. Bogumiła z Grudziądza

Odpowiada Paweł Kott, internista: Krew w kale może, ale nie musi pochodzić z hemoroidów. Cierpi na nie co piąty z nas, lecz to nie powinno zwalniać od szukania innych przyczyn dolegliwości.

Żylaki odbytu mogą maskować guzy nowotworowe występujące w tym miejscu. W szukaniu przyczyn dolegliwości Pani męża pomocne będzie badanie kału na krew utajoną i badanie per rectum (badanie palcem, które pozwala sprawdzić, czy w części odbytnicy, które ją obejmuje, są obecne guzy).

Reklama

Bardzo ważnym badaniem diagnostycznym jest kolonoskopia pozwalająca wykryć obecność guzów nowotworowych, lecz także polipów, z których rozwija się większość przypadków raka jelita. Podczas badania kolonoskopowego lekarz może usunąć polipy.

Małe poprzez koagulację lub wycięcie standardowymi kleszczykami, większe przy użyciu specjalnej metalowej pętli wprowadzanej przez kolonoskop i prądu elektrycznego.

Życie na gorąco
Więcej na temat:Pani | kra | kry

Zobacz również

  • Siedzący tryb życia, nadwaga, mało urozmaicona dieta, ciąża, osłabiona perystaltyka jelit po 50 r. ż. to czynniki, które sprzyjają powstawaniu hemoroidów. Pierwszymi objawami tego schorzenia jest... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.