Reklama
  • Czwartek, 24 listopada 2016 (13:00)

    Jak zapobiegać hemoroidom

Pieczenie, kłopoty z wypróżnianiem, dyskomfort w czasie siedzenia – to dolegliwości dotykające co trzeciego dorosłego. Jak walczyć z hemoroidami?

Hemoroidy to choroba cywilizacyjna – sprzyja im siedzący tryb życia, który upośledza krążenie, dieta uboga w błonnik, mała ilość wypijanych płynów i nadwaga. Dopóki nie zaobserwujemy krwawienia, nie wiemy, że chorujemy. A i wtedy niekoniecznie zgłaszamy się do lekarza.

Reklama

To błąd, bo krwawienie może być spowodowane nie tylko hemoroidami (wiotczejące tkanki guzków nie wytrzymują parcia i pękają), ale też np. nowotworem czy polipami. Dlatego wszelkie symptomy powinniśmy traktować poważnie.

Kolejne etapy choroby to stan zapalny objawiający się pieczeniem i świądem. W końcu guzki rosną do tego stopnia, że podczas wypróżniania wypadają z odbytu, utrudniając funkcjonowanie. Dlatego skonsultujmy się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Jeśli stwierdzi, że choroba jest w stadium początkowym, przepisze czopki lub maść. Przy zaawansowanej chorobie dostaniemy skierowanie do proktologa, a ten oceni, czy konieczny jest zabieg usuwania guzków, a jeśli tak, to jaką metodą.

O tym pamiętaj

Pij dużo wody i jedz błonnik (kupisz go w aptece w formie proszku) – unikniesz zaparć

• Nie nadużywaj gorących kąpieli, bo to nasila objawy choroby

• Nasiadówki z naparem z kory dębu, rumianku, szałwii lub nadmanganianiu potasu złagodzą stan zapalny i pieczenie.

Zobacz również

  • Siedzący tryb życia, nadwaga, mało urozmaicona dieta, ciąża, osłabiona perystaltyka jelit po 50 r. ż. to czynniki, które sprzyjają powstawaniu hemoroidów. Pierwszymi objawami tego schorzenia jest... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.