Reklama
  • Czwartek, 17 kwietnia 2014 (12:05)

    Jak uniknąć hemoroidów, jak je leczyć - porady lekarza

Mam 35 lat. Niedawno zauważyłam, że podczas oddawania stolca boli mnie odbyt i pojawia się krew. Wyczułam tam zgrubienie, jakby narośl. To chyba jest hemoroid? Czasem mnie to miejsce boli, ale nie zawsze. Czy powinnam iść z tym do specjalisty? Jeśli tak, to do jakiego? Czy może są domowe sposoby na te dolegliwości? Słyszałam, że hemoroidy tworzą się od częstych zaparć. Co powinnam jeść, by nie mieć zaparć?

Reklama

Opisane objawy rzeczywiście sugerują, że mogą to być hemoroidy. W celu dokładniejszej diagnostyki należałoby jednak udać się do proktologa (specjalisty chorób odbytu). Leczenie hemoroidów w początkowej fazie leczenia najczęściej polega na przyjmowaniu preparatów diosminy (dokładne dawkowanie poda pani lekarz po zbadaniu).

Zapobieganie polega na unikaniu zaparć i długiego przebywania w pozycji siedzącej. Przy zaparciach należy spożywać dużo błonnika i dużo płynów. Błonnik zawarty jest w warzywach, płatkach owsianych lub niełuskanym ryżu. Można również kupić błonnik w postaci proszku w aptece lub sklepie zielarskim.

Czy hemoroidy są dziedziczne? W mojej rodzinie były przypadki operacji na te dolegliwości. Ja dużo czasu spędzam za kierownicą, a słyszałem, że to sprzyja hemoroidom. Czasem czuję ból i pieczenie podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych, ale czy to muszą być hemoroidy? Czy powinienem zrobić jakieś badania? Jeśli tak, to jakie?

Owszem skłonności są dziedziczne i – niestety – praca siedząca może nasilać takie dolegliwości. Jeśli chodzi o badania zalecane w Pana przypadku, trzeba się zgłosić do lekarza rodzinnego, który zbada Pana per rectum (czyli zbada odbyt), potem prawdopodobnie skieruje Pana do specjalisty – proktologa.

Jestem w 5 miesiącu cią- ży. Słyszałam, że ciąża sprzyja tworzeniu się hemoroidów. Ja już przed ciążą cierpiałam na nie. Ponoć najgorzej jest podczas porodu, który zaostrza te dolegliwości. Co mam zrobić, by zapobiec powiększaniu się hemoroidów i tworzeniu nowych jeszcze przed porodem?

Dobrą metodą pozwalającą na uniknięcie powiększania się hemoroidów jest dieta z dużą ilością błonnika, unikanie zaparć, unikanie długich gorących kąpieli. Proszę także pytać swojego lekarza ginekolo ga prowadzącego ciążę o możliwość przyjmowania prepara tów diosminy.

Świat & Ludzie
Więcej na temat:zapobieganie | porady

Zobacz również

  • Trzydziestopięcioletniej pani Iwonie hemoroidy dokuczały od wielu lat. Nabawiła się ich już podczas pierwszej ciąży, gdy nie przestrzegała zaleceń prowadzącego ją ginekologa i, zamiast stosować... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.