Reklama
  • Wtorek, 3 czerwca 2014 (08:00)

    Hemoroidy: Wstydliwy problem

Choć choroba hemoroidalna jest coraz częściej spotykaną dolegliwością, ludzie niechętnie o niej mówią.

Reklama

Pierwszymi objawami tego schorzenia jest świąd, pieczenie i ból w okolicach odbytu, ślady krwi na papierze toaletowym lub na bieliźnie. Jeśli problemy z hemoroidami dopiero się rozpoczęły, można próbować radzić sobie z nimi domowymi sposobami.

Bardzo popularne są nasiadówki. Polegają one na moczeniu chorych okolic ciała przez około 10 minut w ciepłej wodzie z dodatkiem kory dębu, oczaru, kłącza pięciornika. Dużą ulgę przynoszą również środki, które możemy kupić w aptece bez recepty. Są wśród nich czopki, które eliminują krwawienie, uśmierzają ból i świąd, wspomagają gojenie się ran. Warto również sięgnąć po maść, która dzięki zawartości bakterii Escherichia coli wspomaga układ odpornościowy organizmu i zabezpiecza przed kolejnymi zakażeniami.

Jeśli dolegliwości nie ustępują, trzeba się udać do lekarza proktologa. Wokół badania hemoroidów narosło dużo mitów i legend, dlatego wiele osób unika ich za wszelką cenę.

Nie jest aż tak bolące i krępujące

W rzeczywistości nie jest ono wcale tak bolesne i krępujące, dlatego warto pokonać uprzedzenia. Żeby odbyć wizytę refundowaną przez NFZ, potrzebne jest skierowanie od lekarza internisty. Po badaniu proktolog może przepisać pacjentowi leki na bazie sterydów lub antybiotyk. Przy poważnych problemach z żylakami odbytu czasem konieczne jest poddanie się zabiegowi lub operacji.

Małoinwazyjne metody usuwania hemoroidów to m.in. wymrażanie, fotokoagulacja laserowa, czy bipolarna. Lekarze przeprowadzają również chirurgiczne wycinanie żylaków – zabieg Milligana-Morgana czy zabieg Morinagi. Jeśli problem hemoroidów jest nam obcy, lecz znajdujemy się w grupie ryzyka, pomyślmy o profilaktyce.

Zadbajmy o dietę bogatą w błonnik, zrzućmy zbędne kilogramy, uprawiajmy sport, dbajmy o higienę okolic intymnych. Pamiętajmy też, że powstawaniu żylaków odbytu sprzyja zwyczaj czytania w toalecie.

akw

Świat Seriali

Zobacz również

  • Siedzący tryb życia, nadwaga, mało urozmaicona dieta, ciąża, osłabiona perystaltyka jelit po 50 r. ż. to czynniki, które sprzyjają powstawaniu hemoroidów. Pierwszymi objawami tego schorzenia jest... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.