Reklama
  • Czwartek, 15 października 2015 (10:05)

    Hemoroidy - przyczyny, objawy i leczenie

Hemoroidy to poszerzone żyły odbytu lub odbytnicy. Ich funkcją jest uszczelnianie, co ułatwia kontrolę oddawania gazów i stolca.

Czym są hemoroidy?

Kiedy dochodzi do nadmiernego wypełnienia guzków, czyli przekrwienia, powiększają się. Wtedy określa się je mianem hemo roidów (od greckich słów: haema – krew i rhoos– przepływ).

Rodzaje hemoroidów

Reklama

W zależności od ich umiejscowienia, wyróżnia się żylaki wewnętrzne i zewnętrzne. Te pierwsze, pokryte błoną śluzową, nie są unerwione, więc rzadko bolą. Natomiast zewnętrzne położone są pod bardzo unerwioną błoną śluzową kanału odbytu i dlatego często wywołują ból.

Przyczyny hemoroidów

Powiększenie guzków jest związane ze wzrostem ciśnienia albo zastojem w splotach żylnych. Przyczyną bywa siedzący tryb życia, otyłość, dieta z małą ilością błonnika, częste parcie na stolec i zaparcia.

Hemoroidy mogą również współistnieć z chorobami np. wątroby. Pojawiają się też w ciąży. Ma je co druga dorosła osoba. Bardzo rzadko powstają u dzieci.

Objawy hemoroidów

Najczęstszym objawem powiększonych guzków jest świeża krew w trakcie oddawania stolca. Obecność skrzepów, ciemnowiśniowej krwi lub smolista, czarna barwa stolca wskazuje na inne choroby.

Częstym objawem jest także podrażnienie lub swędzenie odbytu i otaczającej go skóry.

Hemoroidy wewnętrzne, powiększając się podczas parcia, mogą wypadać i cofać się do kanału odbytu. Gdy w żylakach powstanie zakrzep, rozciąga on błonę śluzową odbytnicy lub odbytu i wywołuje stan zapalny.

Objawia się to nagłym, przeszywającym bólem w odbycie, trwającym od kilkunastu godzin do kilku dni. Zakrzep jest widoczny na skórze w pobliżu odbytu – to okrągła, sinawa grudka.

Leczenie hemoroidów

Leczenie hemoroidów zależy od zaawansowania choroby. W początkowej fazie najważniejsze jest znie sienie bólu i dyskomfortu. Pomagają ciepłe kąpie le lub nasiadówki w naparze z kory dębu (kilka razy dziennie po 10 mi nut).

Do najczęściej stosowanych w leczeniu zachowawczym preparatów proktologicznych zalicza się maści, czopki i żele. Są one szczególnie przydatne, gdy występuje świąd. Preparaty te działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Jak uniknąć hemoroidów?

Aby uniknąć hemoroidów, należy spożywać jak najwięcej produktów bogatych w błonnik.

Dzienne zapotrzebowanie na błonnik waha się w granicach od 25 do 40 g. Szczególnie dużo jest go w ziarnach, owocach, warzywach i otrębach.

REK

Tego nie lekceważ

Jeśli zauważysz świeżą krew podczas oddawania stolca, idź do lekarza. Takie objawy mogą wystąpić przy innych chorobach, np. wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, szczelinie odbytu czy chorobie Crohna.

Tele Tydzień
Więcej na temat:hemoroidy | leczenie | rodzaje

Zobacz również

  • Moja babcia Stenia wiele lat pracowała jako księgowa. Jeszcze po sześćdziesiątce dorabiała do emerytury. W pozycji siedzącej spędzała kilka godzin dziennie. Niestety, z czasem zaczęła narzekać... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.