Reklama
  • Wtorek, 12 maja 2015 (11:05)

    Hemoroidy. Palący kłopot dorosłych

Pieczenie w okolicach odbytu, problem z wypróżnianiem, dyskomfort w czasie siedzenia – to problemy dotykające co trzeciego dorosłego. Jak walczyć z hemoroidami?

Reklama

Hemoroidy to choroba cywilizacyjna – sprzyja im siedzący tryb życia, który upośledza krążenie. Nie bez znaczenia jest też dieta uboga w błonnik, mała ilość wypijanych płynów, a także nadwaga. Bardzo często nie wiemy o tym, że rozwija się u nas choroba hemoroidalna. A dopóki nie zaczniemy obserwować krwawienia, nic z tym nie robimy. Wtedy też niekoniecznie zgłaszamy się do lekarza.

To błąd, bo krwawienie może być spowodowane hemoroidami (wiotczejące tkanki guzków nie wytrzymują parcia i pękają), ale też może mieć poważniejsze przyczyny – nowotwór, uchyłkowatość jelita, polipy lub stany zapalne. Dlatego wszelkie symptomy powinniśmy traktować poważnie, a nie tylko objawowo leczyć dolegliwości maściami i czopkami bez recepty.

Skonsultuj się z lekarzem

Kolejne etapy choroby to stan zapalny objawiający się pieczeniem i świądem. Jeśli nie zareagujemy, choroba się pogłębi, aż w końcu guzki urosną do tego stopnia, że podczas wypróżniania będą wypadać z odbytu, utrudniając funkcjonowanie – siedzenie czy chodzenie. Podejrzenie choroby hemoroidalnej powinniśmy skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.

Jeśli stwierdzi, że choroba jest w stadium początkowym, wówczas przepisze czopki, które usprawnią przepływ krwi w guzkach, działają przeciwzapalnie i ściągająco. Przy bardziej zaawansowanej chorobie dostaniemy skierowanie do proktologa, a ten oceni, czy konieczny jest zabieg usuwania guzków, a jeśli tak, to jaką metodą.

K. Dzik

O tym pamiętaj:

• Pij dużo wody i jedz błonnik (kupisz go w aptece w formie proszku) – unikniesz zaparć.

• Nie nadużywaj gorących kąpieli, bo to nasila objawy choroby.

• Nasiadówki z naparem z kory dębu, rumianku, szałwii lub nadmanganianu potasu złagodzą stan zapalny i pieczenie.

• Doraźnie pomogą maści i czopki dostępne bez recepty.

Czym są te guzki?

Hemoroidy to wypełnione krwią „poduszeczki”, które zapewniają szczelność kanałowi odbytu. Dzięki nim gazy i stolec nie mogą się „wymknąć”. Problem zaczyna się, gdy guzki wypełniają się krwią bardziej niż powinny.

Więcej na temat:hemoroidy | pieczenie | Nie | Kłopot

Zobacz również

  • Moja babcia Stenia wiele lat pracowała jako księgowa. Jeszcze po sześćdziesiątce dorabiała do emerytury. W pozycji siedzącej spędzała kilka godzin dziennie. Niestety, z czasem zaczęła narzekać... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.