Reklama
  • Środa, 4 czerwca 2014 (08:05)

    Hemoroidy - objawy i leczenie

W Polsce na chorobę hemoroidalną cierpi niemal co druga osoba po 50. roku życia. Ale ta dolegliwość może nas dotknąć w każdym wieku. Ponieważ chorobę hemoroidalną większość cierpiących na nią osób uznaje za wstydliwą, dlatego nie szuka pomocy medycznej. To duży błąd! Nieleczone guzki krwawnicze w późniejszej fazie mogą uniemożliwić bezbolesne siedzenie i chodzenie!

Wprawdzie domowymi sposobami można zapobiegać hemoroidom, ale na pewno ich nie wyleczysz – jedynie złagodzisz objawy. Leczeniem hemoroidów powinien zająć się lekarz, nawet jeśli uważasz, że to początkowa faza choroby i wizyta u specjalisty nie jest konieczna.

Reklama

Proktologowi (skierowanie do niego da lekarz rodzinny) do rozpoznania choroby wystarcza zwykle wywiad i badanie fizykalne odbytu palcem na obecność krwi w stolcu, czy obejrzenie kanału odbytniczego przez anoskop – krótką plastikową rurkę.

Jeśli stwierdzi krwawienie z odbytu albo krew w stolcu, najprawdopodobniej skieruje pacjenta na kolonoskopię, by wykluczyć polipy lub nowotwór (dotyczy to zwłaszcza pacjentów po 50. roku życia).

Chorobie sprzyja dieta uboga w owoce, warzywa, nadmiar ostrych przypraw, słodyczy i alkoholu. Przyczyną problemów jest też nawyk długiego przesiadywania w toalecie, brak ruchu, skłonność do otyłości, nadużywanie środków przeczyszczających oraz ciąża i poród.

Etapy choroby dzielimy na cztery stopnie: W pierwszym hemoroidy nie są wyczuwalne ani widoczne na zewnątrz kanału odbytu. Najczęstszym ich objawem są powtarzające się, bezbolesne krwawienia. Przy drugim stopniu wypadają przy próbie parcia, ale cofają się samoistnie.

Przy trzecim mają skłonność do wypadania poza kanał odbytu po oddaniu stolca i przy wysiłku fizycznym. W tym stadium nie cofają się samodzielnie i mogą powodować ból, krwawienie, pieczenie i świąd.

Czwarty stopień choroby z kolei cechuje się wypadaniem hemoroidów, które nie dają się odprowadzić. Prócz tego powodują krwawienie, świąd i inkontynencję (nietrzymanie moczu).

Gumkowanie czy krioterapia?

Jeśli żylaki są w początkowym stadium, zwykle wystarczą farmaceutyki (czopki, kremy, żele lub maści) czasowo łagodzące ból, świąd i stan zapalny. Jeśli zachowawcze leczenie nie przynosi poprawy, pacjent ma do wyboru wiele metod usuwania hemoroidów.

Jedną z najpopularniejszych jest skleroterapia, polegająca na wstrzyknięciu w okolicę hemoroidu substancji, która wywołuje martwicę żylaków. Inne to np. gumkowanie – lekarz zakłada gumowe podwiązki u podstawy guzków.

Często wykonuje się też krioterapię, czyli zamrożenie guzka krwawniczego i wywołanie jego martwicy oraz fotokoagulację podczerwienią, polegającą na działaniu na guzek energią cieplną.

Twoje Imperium
Więcej na temat:hemoroidy | leczenie | choroby

Zobacz również

  • W trakcie wypróżniania żyły w odbycie puchną i rozciągają się, ułatwiając wydalanie. Potem powinny wrócić do normy, ale... czasem tak się nie dzieje. więcej

Wasze komentarze: 1,

przeczytane przez: 10 osób Dodaj komentarz
franka

~franka -

ja w ciąży stosowałam proctoglyvenol. rzeczywiście hemoroidy to przykra przypadłość ale te czopki przynoszą szybką ulgę.