Reklama
  • Piątek, 25 września 2015 (13:00)

    Hemoroidy. Nie wstydź się, tylko lecz!

W Polsce na chorobę hemoroidalną cierpi niemal co druga osoba po 50. roku życia. Ale ta dolegliwość może nas dotknąć w każdym wieku.

Ponieważ chorobę tę uznaje się za wstydliwą, większość cierpiących nie szuka pomocy medycznej. To duży błąd! Nieleczone guzki krwawnicze w późniejszej fazie mogą uniemożliwić bezbolesne siedzenie i chodzenie!

Cztery stopnie do piekła bólu

Reklama

Proktologowi (skierowanie do niego da lekarz rodzinny) do rozpoznania choroby wystarcza zwykle wywiad, badanie fizykalne odbytu na obecność krwi w stolcu, obejrzenie kanału odbytniczego przez anoskop – krótką plastikową rurkę i badanie kału.

Jeśli stwierdzi krwawienie z odbytu albo krew w stolcu, prawdopodobnie skieruje pacjenta na kolonoskopię, żeby wykluczyć polipy lub nowotwór (dotyczy to zwłaszcza pacjentów po 50. roku życia).

Chorobie sprzyja dieta uboga w owoce, warzywa, nadmiar ostrych przypraw, słodyczy i alkoholu. Przyczyną problemów jest też nawyk długiego przesiadywania w toalecie, brak ruchu, skłonność do otyłości i nadużywanie środków przeczyszczających. Często żylaki odbytu pojawiają się w ciąży.

Etapy choroby dzielimy na cztery stopnie. W pierwszym hemoroidy nie są wyczuwalne ani widoczne na zewnątrz kanału odbytu. Najczęstszym ich objawem są powtarzające się, bezbolesne krwawienia. Przy drugim stopniu – wypadają przy próbie parcia, ale cofają się samoistnie.

Przy trzecim mają skłonność do wypadania poza kanał odbytu po oddaniu stolca i przy wysiłku fizycznym.

W tym stadium nie cofają się już samodzielnie i mogą powodować ból, krwawienie, pieczenie i świąd. Czwarty stopień choroby z kolei cechuje się wypadaniem hemoroidów, które nie dają się odprowadzić. Prócz tego powodują krwawienie, świąd i problemy z nietrzymaniem moczu.

Gumkowanie czy laser?

Jeśli żylaki są w początkowym stadium, zwykle wystarczą farmaceutyki (czopki, kremy, maści), czasowo łagodzące ból, świąd i stan zapalny. Jeśli zachowawcze leczenie nie przynosi poprawy, jest do wyboru wiele metod usuwania hemoroidów.

Jedną z najpopularniejszych jest skleroterapia, polegająca na wstrzyknięciu w okolicę hemoroidu substancji, która wywołuje martwicę żylaków. Inne to np. gumkowanie – lekarz zakłada gumowe podwiązki u podstawy guzków.

Stosuje się też laser, krioterapię, fotokoagulację, polegającą na działaniu na guzek energią cieplną. I wciąż wykonuje się wycinanie chirurgiczne, jednak dopiero gdy inne metody zawiodą, a choroba osiągnie czwarty stopień.

Gdy pieczenie doskwiera, mogą pomóc nasiadówki z wywaru z kory dębu, oczaru wirginijskiego, roztworu nadmanganianu potasu. Działają obkurczająco, ściągająco i bakteriobójczo. Temperatura płynu nie powinna przekraczać 40ºC. Zabieg może trwać ok. 10 minut, nie dłużej.

Twoje Imperium
Więcej na temat:hemoroidy | cztery | leczenie | Nie | choroby

Zobacz również

  • 1 Uważa się, że brak higieny nie wpływa na chorobę. Owszem, wpływa. Osoby z hemoroidami powinny dbać o higienę. Po wypróżnieniu używać chusteczek do higieny intymnej, a do mycia – żelu Analen... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.