Reklama
  • Środa, 20 marca 2013 (15:58)

    Hemoroidy: Nie ma co tego ukrywać

Dokuczały mi hemoroidy. Czułam pieczenie, swędzenie i ból. W końcu poszłam do lekarza.

Aleksandra Jabłońska 35 l., Siemianowice Śl.

Miałam często zaparcia, a wokół odbytu pojawiły się guzki. W dodatku w sedesie zauważyłam krew. Przerażona zgłosiłam się do lekarza do przychodni.

Reklama

– Mam hemoroidy – wyznałam ze wstydem. – Odbyt boli mnie i piecze. Leci mi również stamtąd krew. Skąd u mnie takie problemy? –

Hemoroidy to powiększone naczynia krwionośne w błonie śluzowej odbytnicy – usłyszałam. – Razem z mięśniami zwieracza uszczelniają odbyt i powstrzymują gazy i stolec. Kiedy rozwija się w nich stan zapalny, bolą, krwawią i wysuwają się na zewnątrz.

Stan zapalny się powtarzał

Lekarz zbadał mnie przez odbytnicę. Potem zlecił czopki i maści, którymi smarowałam odbyt. Zmniejszały ból, swędzenie, pieczenie i stan zapalny. Zażywałam także preparaty doustne: uszczelniające naczynia, przeczyszczające, z błonnikiem, powlekające i zmiękczające.

Ale hemoroidy nadal były na wierzchu, poza odbytem i stan zapalny się powtarzał. Znalazłam się znów u lekarza rodzinnego, a ten skierował mnie do proktologa.

– Hemoroidy nadal mi dokuczają – poskarżyłam się. – Można je wyciąć w szpitalu, ale ja proponuję pani zabieg metodą Barrona – powiedział specjalista. – Jest mniej inwazyjny niż operacja. Na hemoroidy nakłada się gumowe podwiązki, które hamują dopływ krwi. Niedokrwione guzki wtedy szybko obumierają.

– A jakie są jeszcze inne zabiegi? – zainteresowałam się. – Stosuje się też metodę Longo. W odbycie umieszcza się jednorazową, okrężną rurkę, którą wycina się fragment błony śluzowej odbytnicy nad hemoroidami. Zatrzymuje to dopływ krwi. Błonę śluzową łączy się rzędem „zszywek”.

– A czy można usunąć hemoroidy bez operacji? – spytałam. – Tak, ale takie sposoby wykonuje się przy mało zaawansowanych hemoroidach. Robi się np. tzw. skleroterapię, czyli ostrzykiwanie roztworem fenolu lub krioterapię, czyli wymrażanie albo naświetlania promieniami podczerwonymi.

Zabieg metodą Barrona

Kiedy zgłosiłam się na zabieg metodą Barrona, najpierw miałam lewatywę, która oczyszczała jelita. Dwa dni przedtem przeszłam na płynną dietę. Zabieg był bezbolesny i trwał 15-20 minut. Usunięto jeden guzek hemoroidalny, a za miesiąc drugi.

Od tamtej pory minęło kilka miesięcy. Nie mam już żadnych dolegliwości. Przestrzegam jednak zaleceń dotyczących diety i uważam na to, co jem. Jem mniej mięsa, ale więcej warzyw i owoców, ciemne pieczywo, muesli, kasze, niełuskany ryż. Piję dużo wody niegazowanej, soków warzywnych i więcej się ruszam. Dzięki temu zaparcia minęły, a ja nawet schudłam!

Jak można leczyć żylaki odbytu?

Przyczyny. Zaparcia, tłusta dieta bez błonnika, słodycze, ostre przyprawy, alkohol, niektóre leki, grzybica, stan zapalny, pasożyty, siedzący tryb życia, brak ruchu, otyłość, skłonności genetyczne. Leki. Czopki doodbytnicze, maści przeciwbólowe, ściągające, przeciwzapalne. Operacja. Robi się ją przy hemoroidach 3 i 4 stopnia.

Bella Relaks

Zobacz również

Wasze komentarze: 1,

przeczytane przez: 343 osoby Dodaj komentarz
Asia

~Asia -

Hemoroidy to masakra której i ja doświadczyłam. W moim przypadku na hemoroidy pomógł mi błonnik Witalny, który uwolnił mnie od nich jak i od zaparć, które je wywoływały. Polecam.