Reklama
  • Czwartek, 8 października 2015 (13:06)

    Hemoroidy. Koniec wstydu, czas na leczenie

Osób z takimi problemami jest bardzo dużo, nawet co druga po 50. r.ż. Często nie wiemy, że można je leczyć!

Guzki krwawnicze – każdy z nas je ma. Jesteśmy w nie naturalnie wyposażeni. Uszczelniają odbyt i ułatwiają nam kontrolę nad oddawaniem gazów oraz stolca. Mają postać poduszeczek wypełnionych krwią.

Reklama

Gdy dochodzi do ich nadmiernego wypełnienia, czyli przekrwienia, powiększają się. Wtedy właśnie są określane przez lekarzy mia nem hemoroidów.

Przyczyną mogą być zaburzenia w oddawaniu stolca

Powtarzające się zaparcia to najczęściej skutek diety ubogiej w warzywa i owoce (np. zjadamy ich 1–2 porcje dziennie zamiast zalecanych 4–5) oraz siedzącego trybu życia i braku ruchu.

Jeśli do tego mamy zwyczaj długiego przesiadywania w toalecie, ryzyko problemów wzrasta jeszcze bardziej. Częste biegunki mogą być następstwem nadużywania środków przeczyszczających.

Tak zaparcia, jak i biegunki powodują, że wzrasta ciśnienie krwi w guzkach krwawniczych. Mogą one zmienić się w hemoroidy.

Typowe objawy choroby to: krwawienia z odbytu (o których świadczą pasemka krwi powlekające stolec lub papier toaletowy), świąd i pieczenie okolicy odbytu, uczucie niecałkowitego wypróżnienia, wyciek śluzu, ból, podrażnienie i dys komfort w okolicy odbytu.

Lekarz może łatwo wykryć hemoroidy. Zajmuje się tym specjalista proktolog (skierowanie na konsultację wypisuje lekarz rodzinny). Po spytaniu o występujące objawy, proktolog przeprowadza badanie fizykalne odbytu (może wyczuć hemoroidy palcem).

Ogląda go też przez specjalną rurkę (tzw. anoskop). Niekiedy lekarz kieruje dodatkowo na kolonoskopię (zwłaszcza, jeśli pacjent ma skończone 50 lat). Schorzenie można leczyć na kilka sposobów.

Wybór metody zależy m.in. od wielkości hemoroidów i nasilenia dolegliwości. W każdym przypadku wskazana jest zmiana diety na bogatszą w błonnik.

Hemoroidy można usunąć m.in. za pomocą: leków, specjalnych gumek uciskających, wymrażania, promieniowania czy zastrzyków z substancji powodujących ich obkurczenie. Niekiedy wycina się je chirurgicznie.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:hemoroidy | lekarz | leczenie | koniec

Zobacz również

  • W trakcie wypróżniania żyły w odbycie puchną i rozciągają się, ułatwiając wydalanie. Potem powinny wrócić do normy, ale... czasem tak się nie dzieje. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.