Reklama
  • Piątek, 4 listopada 2016 (13:00)

    Hemoroidy! Jak z nimi walczyć?

Wręcz powstrzymywałam się od wizyt w toalecie. Bo każda kojarzyła mi się z silnym bólem i krwawieniem.

Reklama

Zaczyna się od świądu w okolicy odbytu, co najczęściej bagatelizujemy. Sącząca się wydzielina wywołuje stan zapalny skóry, co pobudza nas do drapania.

Z czasem guzki się powiększają, stają się wyczuwalne palcami i mogą wypaść z odbytu. Na początku same się cofają, w późniejszym stadium pozostają na zewnątrz. Każde wypróżnianie sprawia ból.

Na to schorzenie, wywołane najcześciej siedzącym trybem życia, brakiem aktywności fizycznej oraz dietą ubogą w błonnik, cierpi co 2-3 osoba, w różnym wieku. Kiedy zauważyłaś u siebie pierwsze symptomy, nie zwlekaj, udaj się do lekarza. Albo sięgnij po stare domowe sposoby.

1. Wlewki z gotowanej cebuli.

Likwidują stan zapalny, łagodzą ból, obkurczają guzki. Jak je przygotować? Trzy obrane, pokrojone cebule zalej niewielką ilością wody. Gotuj ok. 20 min (nie przypal, bo siarka zawarta w warzywie traci leczniczą moc). Zmiksuj i ostudź.

Rzadką masę nabierz do maleńkiej gruszki, jej czub posmaruj olejem i wprowadź do kiszki stolcowej. Aby jak najdłużej zatrzymać leczniczą masę ułóż się na lewym boku i pozostań jak najdłużej (najlepiej przez całą noc). Stosuj wlewki przez tydzień. Gotowana cebula w przeciwieństwie do surowej, nic nie piecze.

2. Herbatka ojców bonifratrów.

Przygotuj następujące zioła: 100 g ziela krwawnika oraz po 50 g liści melisy, mięty, kwiatu kasztanowca, kory kruszyny, koszyczków rumianku, liści poziomki, szałwii, pokrzywy. Połącz zioła. Łyżeczkę mieszanki zalej szklanką wrzątku. Nakryj spodeczkiem i pozostaw na 30 minut. Wypij przed snem. Stosuj kurację przez 2 miesiące.

3. Nasiadówki z szałwii.

Odznacza się silnym bakteriobójczym działaniem. Cztery łyżki suszonej szałwii albo garść listków świeżej zalej 2 litrami wody. Podgrzewaj do chwili, aż będzie gorąca. Garnek z ziołami dla wygody wstaw do miski sedesowej. Siedź 10-12 minut. Terapia powinna trwać 5-7 dni.

Do nasiadówek możesz wykorzystać różne zioła

Zmieszaj 200 g krwawnika, po 100 g liści szałwii oraz kory dębu. Dodaj po 50 g kłączy pięciornika, ziela rdestu ptasiego, kwiatu kasztanowca (receptura ojców bonifratrów). Potem postępuj jak przy nasiadówce z szałwii.

4. Dużo błonnika, czyli pij najmodniejszy koktajl.

Warunkiem wyleczenia hemoroidów jest zlikwidowanie zaparć. Pomocne jest menu zawierające dużo gotowanych oraz surowych warzyw i owoców. Powinny się one codziennie znaleźć na talerzu, przy jednoczesnym ograniczeniu słodyczy.

Oto pyszny, modny koktajl warzywno-owocowy: zmiksuj z odrobiną wody pół awokado, 3 małe marchewki, 2 jabłka, 2 kiwi, 2 liście jarmużu albo sałaty lodowej. Spożyj codziennie taką porcję. Staraj się także jak najwięcej spacerować.

5. Nie wstydź się lekarza.

Skierowanie do specjalisty wypisuje lekarz rodzinny. Proktolog po badaniu zapisuje najpierw środki farmakologiczne. Dopiero, kiedy nie skutkują, sięga się po inne, nowoczesne metody np. gumkowanie, laser, krioterapię. Są one skuteczne i bardziej przyjazne dla pacjenta niż klasyczne operacje.

Czy tylko ja się z nimi zmagam? Nie, ma je każdy z nas. Guzki krwawnicze wraz z mięśniami zwieraczy uszczelniają kanał odbytu, co pozwala panować nad oddawaniem stolca i gazów. Gdy odczuwamy parcie, guzki opróżniają się z krwi, umożliwiając wypróżnianie. Gdy dochodzi do zmian, guzki wypełniają się krwią ponad miarę i nie opróżniają się do końca. Zaczynają wypadać z odbytu sprawiając ból.

Relaks

Zobacz również

  • Pieczenie, kłopoty z wypróżnianiem, dyskomfort w czasie siedzenia – to dolegliwości dotykające co trzeciego dorosłego. Jak walczyć z hemoroidami? więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.