Reklama
  • Poniedziałek, 18 maja 2015 (10:00)

    Hemoroidy. Co robić, gdy mamy kłopoty z siedzeniem

Swędzenie, pieczenie i krwawienie to objawy wstydliwej dolegliwości – żylaków odbytu, czyli hemoroidów. Jak samodzielnie zwalczyć ten problem i kiedy udać się do lekarza?

U każdej zdrowej osoby guzki krwawnicze pełnią funkcję uszczelniającą od byt. Kiedy dochodzi do ich przekrwienia, powiększają się. Wtedy nazywamy je hemoroidami. Mo gą być wewnętrzne i wtedy są niewidoczne lub widoczne oraz wyczuwalne – zewnętrzne. W obu przypadkach guzki dają podobne nieprzyjemne objawy, które utrudniają spokojne siedzenie.

Skąd się biorą

Powstają w wyniku stałego wzrostu ciśnienia albo zastoju w odbytniczych splotach żylnych. Mogą pojawić się np. po częstych biegunkach lub zaparciach. Narażone na dolegliwości są kobiety w ciąży, osoby otyłe oraz prowadzące siedzący tryb życia, np. kierowcy, pracownicy biurowi.

Reklama

Niestety, jednak skłonność do tworzenia się hemoroidów bywa często przekazywana w genach. Wtedy nie mamy na to żadnego wpływu. W innych przypadkach często można temu zapobiec, np. stosując odpowiednią dietę. Gdy pojawiają się zaparcia, warto jeść dużo surowych warzyw i owoców. W sytuacji odwrotnej należy spożywać więcej ryżu, kasz, gotowaną marchew oraz jogurty.

Jak je leczyć

Na początku, gdy dolegliwości dopiero dają o sobie znać, wystarczą nasiadówki z użyciem naparu z kory dębu, rumianku albo nadmanganianu potasu.

Najlepiej robić je 2 razy dziennie. W przypadku żylaków zewnętrznych zalecane są również okłady. Efekty uśmierzające ból przynosi kompres z zaparzonej mieszanki ziół: piołunu, pokrzywy, podbiału, skrzypu, czarnego bzu i babki lancetowatej. Jeśli to nie pomoże, należy kupić w aptece maści lub czopki i zapisać się na konsultację do proktologa.

Nie wstydź się opowiedzieć lekarzowi o Twojej dolegliwości.

Ważne

Żylaków nie można uciskać, dlatego zalecane jest używanie miękkiego papieru toaletowego. Warto również kupić chusteczki nawilżone z dodatkiem ekstraktu z rumianku. Należy też bardziej dbać o higienę, częściej brać prysznic i o ile to możliwe – korzystać z bidetu.

Super TV
Więcej na temat:hemoroidy | Nie | warto | mamy | kłopoty

Zobacz również

  • Nieprzyjemne, krępujące dolegliwości potrafią skutecznie utrudniać nam codzienne życie. Wykorzystaj więc naturalne leki i zabiegi – regularnie stosowane poradzą sobie z kłopotem. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.