Reklama
  • Wtorek, 20 maja 2014 (10:05)

    Czy hemoroidy koniecznie trzeba operować?

Od niedawna cierpię z powodu hemoroidów, które bardzo utrudniają mi pracę. Czy operacja to jedyne wyjście, jak mogę je leczyć? - pyta Justyna z Giżycka.

Najpierw zadbaj o dietę zapobiegającą zaparciom. Zwiększ w jadłospisie ilość błonnika, jedz więcej warzyw, owoców i otrąb.

Reklama

Unikaj kawy, mocnej herbaty, alkoholu oraz czekolady i orzechów, które powodują zaparcia. W aptece zapytaj o czopki i maści o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, jak Posterisan lub Hemorol.

Stosuj też tzw. nasiadówki, czyli siedzenie z podkurczonymi nogami ok. 10 min w wannie z ciepłą wodą. To złagodzi ból i wspomoże przepływ krwi w okolicach odbytu.

Jeśli to nie pomoże, udaj się do lekarza. Stosuje się kilka metod leczenia, m.in. skleroterapię, koagulację podczerwienią, krioterapię i elektrokoagulację, które powodują zarastanie lub obumieranie hemoroidów.

Gdy to zawiedzie, pozostaje operacja, która polegają na chirurgicznym wycięciu guzków.

Konsultacja: lekarz rodzinny Ewa Górska

Na żywo

Zobacz również

  • Trzydziestopięcioletniej pani Iwonie hemoroidy dokuczały od wielu lat. Nabawiła się ich już podczas pierwszej ciąży, gdy nie przestrzegała zaleceń prowadzącego ją ginekologa i, zamiast stosować... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.