Reklama
  • Wtorek, 20 maja 2014 (10:05)

    Czy hemoroidy koniecznie trzeba operować?

Od niedawna cierpię z powodu hemoroidów, które bardzo utrudniają mi pracę. Czy operacja to jedyne wyjście, jak mogę je leczyć? - pyta Justyna z Giżycka.

Najpierw zadbaj o dietę zapobiegającą zaparciom. Zwiększ w jadłospisie ilość błonnika, jedz więcej warzyw, owoców i otrąb.

Reklama

Unikaj kawy, mocnej herbaty, alkoholu oraz czekolady i orzechów, które powodują zaparcia. W aptece zapytaj o czopki i maści o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, jak Posterisan lub Hemorol.

Stosuj też tzw. nasiadówki, czyli siedzenie z podkurczonymi nogami ok. 10 min w wannie z ciepłą wodą. To złagodzi ból i wspomoże przepływ krwi w okolicach odbytu.

Jeśli to nie pomoże, udaj się do lekarza. Stosuje się kilka metod leczenia, m.in. skleroterapię, koagulację podczerwienią, krioterapię i elektrokoagulację, które powodują zarastanie lub obumieranie hemoroidów.

Gdy to zawiedzie, pozostaje operacja, która polegają na chirurgicznym wycięciu guzków.

Konsultacja: lekarz rodzinny Ewa Górska

Na żywo

Zobacz również

  • 1 Uważa się, że brak higieny nie wpływa na chorobę. Owszem, wpływa. Osoby z hemoroidami powinny dbać o higienę. Po wypróżnieniu używać chusteczek do higieny intymnej, a do mycia – żelu Analen... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.