Reklama
  • Czwartek, 2 kwietnia 2015 (14:05)

    Co musisz wiedzieć o hemoroidach

1. Tak naprawdę każdy z nas ma hemoroidy, czyli poduszeczkowate skupiska żył leżące tuż pod błoną śluzową wyścielającą najniższą część prostnicy i odbytu. Ale kłopoty z nimi, czyli wówczas, gdy żyły ulegają rozszerzeniu i obrzękom, ma 22 procent dorosłych Polaków (i aż połowa kobiet w ciąży).

2. Są dwa rodzaje hemoroidów: wewnętrzne, w dolnej części prostnicy oraz zewnętrzne, pod skórą otaczającą odbyt. Zewnętrzne sprawiają ból i bywa, że wypadają poza odbyt (najczęściej przy oddawaniu stolca). Wewnętrzne, położone wysoko w odbytnicy, na ogół są bezbolesne (jest tam mało nerwów przewodzących ból).

Reklama

3. Powstanie bolesnych hemoroidów jest związane z przewlekłym zaparciem, wysiłkiem podczas wypróżnienia i długotrwałym siedzeniem na sedesie. Winowajcą może być także niedobór włókna roślinnego (błonnika) oraz niedostateczna ilość płynów.

Osłabienie żył może być również dziedziczne. Przyczyną bywa otyłość, długotrwały kaszel, kichanie, wymioty i zatrzymywanie oddechu przy dużym wysiłku fizycznym.

4. Początki choroby najczęściej zwiastuje krwawienie z odbytu po wypróżnieniu, np. ślady krwi na papierze toaletowym. Zaniepokoić powinien stały lub pulsujący ból oraz pieczenie, świąd w okolicy odbytu, zaburzenia w wypróżnianiu i plamy śluzu lub krwi na bieliźnie.

5. Aby uniknąć hemoroidów, należy spożywać jak najwięcej produktów bogatych w błonnik. Dzienne zapotrzebowanie organizmu na błonnik waha się w granicach 25-40 g.

Szczególnie duże ilości błonnika znajdują się w ziarnach dodawanych do pieczywa, w owocach i warzywach, otrębach pszennych i owsianych. Zdecydowanie niewskazane natomiast jest przyjmowanie środków przeczyszczających.

6. Gdy bolą, warto zaopatrzyć się w specjalną poduszkę do siedzenia. Okrągłe, z otworem w środku, pomagają wyeliminować dyskomfort, gdy praca wymaga długiego siedzenia na krześle.

7. Swędzenie, podrażnienie i skurcz zwieracza może złagodzić ciepła kąpiel. Możesz ją zrobić w zwykłej wannie – wystarczy ok. 8 centymetrów ciepłej wody albo kup w aptece plastikową wanienkę dopasowaną do sedesu. Nasiadówka powinna trwać ok. 20 min, po każdym wypróżnieniu i jeszcze dwa-trzy razy dziennie.

8. Dostępne bez recepty kremy mogą złagodzić ból, podrażnienie i swędzenie.

rek

Jak powstają?

Żyły w odbytnicy są narażone na duże ciśnienie podczas oddawania stolca. Ucisk lub napięcie może spowodować uwypuklanie się ścian odbytnicy i powstawanie splotów obrzmiałych lub rozszerzonych żył, zwanych hemoroidami. Guzy mogą powstać w każdym miejscu w odbytnicy.

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Po 50. roku życia hemoroidy ma niemal co druga kobieta. W razie nagłego ataku warto wiedzieć, jak złagodzić ból. ✔ Nasiadówka drożdżowa. Wlej do wanny (lub dużej miski) chłodną wodę (o temp. ok.... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.