Reklama
  • Piątek, 28 sierpnia 2015 (13:06)

    4 pytania o hemoroidy

Ma je co drugi Polak. Żylaki odbytu mogą przytrafić się niezależnie od wieku.

1. Co im sprzyja?

Przede wszystkim siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Cierpią na nie pracownicy biurowi i kierowcy, czyli osoby mające tzw. pracę siedzącą. Winna jest także zła dieta: niewystarczająca ilość błonnika (warzywa, owoce, grube kasze, pieczywo razowe) i za mało płynów. Żylakom odbytu sprzyja ciąża i związane z nią zmiany hormonalne.

2. Kto jest szczególnie narażony?

Choroba częściej dotyka osoby otyłe i cierpiące na biegunki wywołane środkami przeczyszczającymi. Na hemoroidy skarżą się też osoby z przewlekłą niewydolnością krążenia, po operacjach okolicy odbytu i krocza oraz kobiety, które urodziły kilkoro dzieci. Częściej powstają u osób starszych. Winę ponoszą również geny.

Reklama

3. Jak się objawiają?

Choroba zaczyna się od swędzenia odbytu. Świądowi towarzyszy podrażnienie śluzówki i sącząca się wydzielina. Na pa- pierze toaletowym pojawiają się śladowe ilości krwi.

4. Co przynosi ulgę?

Ból łagodzi ciepła woda, która wspomaga przepływ krwi w okolicach odbytu. Ukojenie może przynieść wlany do wody roztwór z ziół. Wysuszająco i ściągająco działa napar z kory dębu, wyciąg z oczaru wirginijskiego, rumianku lub nagietka. Spróbuj 20 minut nasiadówki po każdym wypróżnieniu i dwa-trzy razy dziennie. Pomogą także ziołowe czopki.

Ważnym elementem walki z hemoroidami jest uregulowanie wypróżnień.

Tele Tydzień
Więcej na temat:choroby | WiN | hemoroidy | pytania

Zobacz również

  • Trzydziestopięcioletniej pani Iwonie hemoroidy dokuczały od wielu lat. Nabawiła się ich już podczas pierwszej ciąży, gdy nie przestrzegała zaleceń prowadzącego ją ginekologa i, zamiast stosować... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.